Czym są zaburzenia lękowe?
Zaburzenia lękowe są grupą zaburzeń psychicznych, które charakteryzują się nadmiernym i nieadekwatnym poczuciem lęku w różnych sytuacjach.
Lęk jest zamartwianiem się o przyszłe wydarzenia. Te uczucia mogą wywoływać objawy fizyczne, takie jak kołatanie serca, pocenie się, drżenie, duszność, nudności czy zawroty głowy. Zaburzenia lękowe mogą bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie i jakość życia pacjenta.
Zaburzenia lękowe dzielą się na różne rodzaje, w zależności od przyczyny, nasilenia i rodzaju lęku lub strachu
Sposoby leczenia
Sposoby leczenia zaburzeń lękowych zależą od przyczyny, rodzaju i nasilenia się objawów. Podstawową metodą leczenia jest farmakoterapia, psychoterapia, przezczaszkowa stymulacja magnetyczna.
Farmakoterapia polega na stosowaniu leków łagodzących objawy lęku, takich jak leki przecidwpresyjno - przeciwlękowe, benzodiazepiny, beta-blokery oraz inne lekie przeciwlękowe. Leki te mogą mieć skutki uboczne i wymagają nadzoru lekarskiego.
Psychoterapia ma na celu pomóc pacjentowi zrozumieć przyczyny i mechanizmy jego lęku oraz nauczyć go strategii radzenia sobie z nim. Najczęściej stosowaną formą psychoterapii jest terapia poznawczo-behawioralna.
Leczenie zaburzeń lękowych jest możliwe i skuteczne, ale wymaga czasu i współpracy pacjenta.
Szukasz pomocy w leczeniu zaburzeń lękowych?
Jeśli tak, skontaktuj się z nami pod tel. +48 63 249 11 44 w celu umówienia wizyty z naszym psychoterapeutą.