Page Hero

Czym jest schizofrenia?

Schizofrenia jest przewlekłą chorobą mózgu charakteryzująca się występowaniem omamów, urojeń, zaburzeń myślenia i emocji, dezorganizacji zachowania.

Schizofrenia ma złożone przyczyny, które mogą obejmować czynniki genetyczne, środowiskowe i psychologiczne.

Schizofrenia jest chorobą przewlekłą i wymaga długotrwałego leczenia.

Sposoby leczenia

Sposoby leczenia schizofrenii zależą od jej przyczyny, rodzaju i nasilenia się objawów. Podstawową metodą leczenia jest farmakoterapia, wspomagającą psychoterapia.

Farmakoterapia polega na użyciu leków przeciwpsychotycznych, które hamują nadmierną aktywność dopaminy w mózgu i zmniejszają objawy psychotyczne. Leki te mogą mieć różne skutki uboczne i wymagają regularnej kontroli lekarskiej. Schizofrenia jest chorobą nieuleczalną, możliwa jest poprawa w zakresie ustąpienia objawów ( tzw. remisja), poprawa jakości życia pacjenta.

Uzupełnieniem leczenia farmakologicznego może być psychoterapia indywidualna lub grupowa, która pomaga pacjentowi zrozumieć i radzić sobie z objawami schizofrenii, poprawić funkcjonowanie społeczne i emocjonalne oraz zapobiegać nawrotom choroby.

Ważną rolę w leczeniu schizofrenii odgrywa również psychoedukacja, czyli informowanie pacjenta, jego rodziny i bliskich o charakterze zaburzenia, sposobach leczenia i radzenia sobie z trudnościami.

Szukasz pomocy w leczeniu schizofrenii?
Jeśli tak, skontaktuj się z nami pod tel. +48 63 249 11 44 w celu umówienia wizyty.